-tl

Īhuīcpa Huiquitlahtōl, in yōllōxoxouhqui tlahtōltecpantiliztli
Īhuīcpa ticholōz: amapanoliztli, Tlatemoliztli


Tlahco nāhuatlahtōlli


-tl

Tlahtoltlamiliztli

-tl

Nezcayotiliztli

  • [1]

Toneīxcuītīl


Tlatlahtōliztli

Cēuhcāyōtl:
Miēcāyōtl:

Tlahtolpehualli

Occēquintin nāhuatlahtōlmeh

Neneuhqueh tlahtolmeh

Tetzonhuiliztli

Ihcuāc tihcuiloah cē tlahtōl, tihuelītih tihtoah cēntecopa. Tictequitiltiah inīn tlahtōltōn ītōca absolutivos Caxtillahtōlcopa.

-tl(i), cenca mochīntīn
Ihcuāc tlahtōl motlamia īca vocal, titequitiltiah tl: xōchitl, tecpatl
Ihcuāc tlahtōl motlamia īca consonante (ahmo /l/), titequitiltiah tli: āmoxtli, tōchtli
Ihcuāc tlahtōl motlamia īca /l/, li (l+tl = li): cītlalli, nohpalli
-in cequintin tlahtōl
michin